You are currently viewing Brzuch stresowy

Brzuch stresowy

Brzuch stresowy. Skąd się bierze? Dlaczego warto z nim walczyć?

Brzuch stresowy może pojawić się zarówno u osób z nadwagą jak i u osób szczupłych.
Brzuch stresowy, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ze stresem, odczuwanym lękiem, niepokojem czy nerwami.
Zjawisko ściśle wiąże się z kortyzolem – hormonem stresu.
Podwyższony poziom sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej – szczególnie w okolicy brzucha.

Co to jest brzuch stresowy?

Jest to konsekwencja problemów dnia codziennego – przewlekłego stresu w wyniku którego kortyzol utrzymuje się na wysokim poziomie.

Stopniowo odkłada się tkanka tłuszczowa w okolicy od żeber po dolną część brzucha. Niejednokrotnie tkanka odkłada się również na biodrach, ramionach czy nogach. Tkanka tłuszczowa odkładająca się na podbródku, na biodrach, udach, czy ramionach to tkanka tłuszczowa podskórna.

Jednak drugi rodzaj tkanki tłuszczowej, okalającej narządy wewnętrzne, to jest tkanka tłuszczowa trzewna i stanowi ona zagrożenie dla naszego zdrowia, prowadząc do rozwoju chorób metabolicznych np. cukrzycy typu 2. Tkanka tłuszczowa okalająca wątrobę, może być przyczyną rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Takie zjawisko może upośledzić funkcje i prawidłową pracę wątroby, a jak wiadomo, odpowiada ona za funkcje detoksykacyjne i stanowi o zdrowiu naszego organizmu. Jest niezmiernie istotnym narządem w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Co powoduje nadmiar hormonu stresu w organizmie?

Nadmiar kortyzolu to również ryzyko rozwoju chorób serca czy nadciśnienia tętniczego.

Ponadto wysoki poziom kortyzolu i stresu mogą przyczyniać się do rozwoju obniżonego nastroju, depresji oraz problemów ze snem. U kobiet zachodzi ryzyko zaburzenia cyklu miesiączkowego, a u panów do obniżenia libido. Przewlekle utrzymujący się podwyższony poziom kortyzolu skutkuje większym pragnieniem i częstomoczem. Spadek odporności organizmu może przyczynić się do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

etas - preparat skutecznie redukujący stres oraz obniżający poziom kortyzolu

Przewlekły stres, o czym często wspominam na wizytach, może skutkować rozwojem zespołu jelita drażliwego z biegunkami, zaparciami czy wzdęciami.

Wszystkie te objawy i skutki podwyższonego kortyzolu istotnie wpływają na nasze zdrowie. Z objawami, jak i skutkami tego zjawiska należy bezwzględnie walczyć i nie bagatelizować wszelkich objawów złego samopoczucia.